شماره تماس : 2 - 22054971 (21) 98+

میلاد فراصوت
میلاد فراصوت
میلاد فراصوت
میلاد فراصوت
میلاد فراصوت

چسبهای پلاستیک را فراموش کنید! 10 روش موثر جوش پلاستیک:


موضوع چسب های پلاستیک و جوش پلاستیک مبحثی جذاب برای صنعتگران حوزه پلاستیک می باشد. عموما جوش پلاستیک موثر تر از چسب عمل کرده و در صورت انتخاب صحیح ابزار، روش سریعتر و ارزانتری نیز می باشد. روش های بسیاری برای جوش پلاستیک وجود دارد و انتخاب بهترین روش نیاز به تجربه و دانش فنی دارد. در این مقاله سعی شده به اختصار برخی روش های جوش پلاستیک معرفی شود تا خواننده های گرامی با گستردگی و تنوع حوزه جوش پلاستیک آشنا شوند.


1. جوشکاری با هوای داغ (Hot Gas Welding): در این نوع جوشکاری از جریان هوای داغ برای گرم و ذوب کردن سطح دو قطعه ترموپلاستیک و مفتول جوش استفاده می شود و دو قطعه توسط مفتول ذوب شده به هم متصل می گردند. برای این نوع جوشکاری از سشوار صنعتی (یا ابزار جوش دستی) که شامل هیتر دمنده و مجموعه ای از انواع نازل ها می باشد استفاده می شود. دمای جریان هوای داغ معمولا بین 200 تا 400 درجه سانتیگراد می باشد و مستقیما به محل اتصال اعمال می شود تا مواد در همان نقطه جوش نرم یا ذوب شوند و سپس با سرد شدن قطعه تا دمای محیط جوش کامل می شود. از آنجایی که این نوع جوشکاری با هوای داغ به صورت دستی انجام می شود، مهارت اپراتور در کیفیت آن اثر زیادی دارد. پارامتر های مهم در کیفیت جوش با هوای داغ عبارتند از: دما، فشار، سرعت جوش و نوع ابزار جوش (سشوار) 
شرکت BAK  سوئیس از تولید کنندگان مطرح دنیا در زمینه انواع تجهیزات جوش حرارتی پلاستیک ها می باشد و از جمله محصولاتش انواع سشوارهای صنعتی و ابزار جوش دستی پلاستیک بوده که با طیف گسترده محصولات و لوازم جانبی می تواند نیاز کاربران در حوزه جوش پلاستیک را برطرف نماید. شرکت میلاد فراصوت این افتخار را دارد که محصولات شرکت BAK سوئیس را در ایران عرضه نموده و در اختیار فعالان حوزه پلاستیک قرار دهد.


2. جوش صفحه داغ ( Hot Plate (Hot Tool) Welding): در این جوشکاری، نواحی مورد نظر دو قطعه برای جوش ، ابتدا روی یک صفحه فلزی داغ که جهت جلوگیری از چسبندگی با تفلون (PTFE) پوشش داده شده و یا در روشهای جدیدتر روی یک صفحه استیل، قرار می گیرند تا به نقطه نرمی یا ذوب رسیده،   سپس این سطوح سریعا به هم متصل و تحت فشار قرار می گیرند تا سرد شده و جوش شکل گیرد. سطح فلزی داغ به گونه ای طراحی می شود که شکل هندسی آن با شکل ناحیه جوش قطعات تطابق داشته باشد. تجهیزات دستگاه جوش صفحه داغ معمولا به صورت بادی، هیدرولیکی و یا برقی توسط سروو موتور کنترل می شوند. فرایند جوشکاری صفحه داغ در صنایع قطعه سازی اتومبیل از جمله جوش مخزن آب شیشه شور و چراغ عقب کاربرد فراوان دارد.
شرکت میلاد فراصوت با شرکت های KLN آلمان و Mecasonic فرانسه ، سازنده تجهیزات جوش پلاستیک از جمله صفحه داغ (Hot plate) همکاری نزدیک داشته و آماده ارائه خدمات در زمینه تامین این تجهیزات می باشد.


3. جوش التراسونیک (Ultrasonic Welding): روشی برای جوش ترموپلاستیک ها (گرما نرم ها) که در آن گرما توسط فشار مکانیکی ارتعاشی در فرکانس های فراصوت یا التراسونیک (20 تا 40 کیلوهرتز) ایجاد می شود. انرژی الکتریکی توسط یک مبدل به ارتعاشات فراصوت (التراسونیک) تبدیل می گردد و توسط یک هورن به منطقه جوش هدایت می شود و گرمای لازم برای جوش توسط اصطکاک ارتعاشات ایجاد می گردد و جوش صورت می گیرد. 
تکنولوژی جوش التراسونیک به دلیل سرعت فرایند بالا و تکرار پذیری جوش، در تولیدات انبوه مانند صنعت خودرو، الترونیک، پزشکی، بسته بندی و بهداشتی محبوبیت و کاربرد فراوانی دارد. در صورتی که جنس و طراحی قطعه برای جوش التراسونیک مناسب باشد، حاصل آن جوشی با کیفیت، قوی، مطمئن، با ظاهری زیبا خواهد بود.
شرکت میلاد فرا صوت در زمینه تجهیزات جوش التراسونیک با دو شرکت نامی Mecasonic  فرانسه و KLN آلمان همکاری نزدیک داشته و آماده خدمت رسانی در زمینه مشاوره و تامین این تجهیزات به مشتریان محترم می باشد. 

4. جوش چرخشی (Spin Welding): جوشکاری چرخشی در جوش قطعات پلاستیکی با سطح مقطع دایره ای کاربرد دارد، به این صورت که دو قطعه در تماس با هم قرار گرفته و روی هم می چرخند تا آنکه انرژی گرمایی لازم توسط اصطکاک برای ذوب سطح جوش ایجاد شود؛ سپس با توقف چرخش، محل جوش تحت فشار سخت شده تا جوش بین دو قطعه شکل گیرد. دستگاه های اتومات جوش چرخشی وجود دارند که در آنها پارامتر های جوش مانند زمان و فشار به دقت کنترل می شوند و کل فرایند خودکار انجام می شود و دقت و کیفیت بالایی دارند.
دستگاه های جوش چرخشی- اصطکاکی شرکت KLN و Mecasonic مجهز به سروو موتور و تکنیک های مدرن کنترل بوده و بالاترین دقت و کارایی را در جوش قطعات با سطح مقطع دایره ای و متقارن ارائه می دهد. شرکت میلاد فراصوت همکاری نزدیکی با دو شرکت KLN آلمان و Mecsonic فرانسه داشته و آماده خدمت رسانی در زمینه تامین انواع تجهیزات جوش چرخشی می باشد.

5. جوش ارتعاشی (Vibration Welding): اساس جوشکاری ارتعاشی (جوش ویبره)، تولید گرما و ذوب مواد در سطح تماس دو قطعه بر اثر ایجاد اصطکاک بین دو قطعه است. مواد مذاب تحت فشار در یکدیگر جریان یافته، پس از سرد شدن، اتصال (جوش) شکل می گیرد. جوشکاری ارتعاشی فرایند سریعی است و  و زمان آن معمولا با توجه به نوع کاربرد از 0.1 تا 10 ثانیه متغیر است. این نوع جوشکاری برای بسیاری از پلاستیک ها قابل استفاده است اما محدودیت های مهم برای قطعات، هم راستایی نواحی اتصال و یا حداکثر انحنای 10 درجه است.
جوشکاری ارتعاشی در صنعت به دو دسته اصلی تقسیم می شود: جوش ارتعاشی خطی، که در اثر حرکت خطی رفت و برگشت ایجاد می شود و جوش ارتعاشی محوری، که در آن، قطعه فوقانی در جهات مختلف حرکت دورانی دارد. جوشکاری ارتعاشی خطی استفاده بیشتری دارد اما مزیت مهم جوشکاری محوری آنست که امکان جوش قطعات با هندسه نامنظم را تا حد زیادی فراهم می نماید.
 دستگاه های جوش ویبره KLN آلمان با دارا بودن تکنولوژی CPC با داشتن بهترین کیفیت جوش، بازه زمانی جوش را به حداقل رسانده است. ارائه ماشین های جوش ویبره مجهز به تکنولوژی مادون قرمز جهت پیش گرم کردن قطعات پلاستیکی به جهت کاهش پلیسه و براده از دیگر توانایی های KLN است. شرکت میلاد فرا صوت این افتخار را دارد با شرکت KLN آلمان در زمینه تامین تجهیزات جوش ویبره همکاری داشته باشد.

6. جوش اصطکاکی(Friction welding):
 در جوشکاری اصطکاکی از نوسانات زاویه ای سریع برای گرم کردن قطعات پلاستیک برای اتصال استفاده می شود. از این روش جوش در مواردی که تقارن تحت یک محور چرخش وجود ندارد استفاده می شود. تجهیزات این جوش بایستی به گونه ای برنامه ریزی شوند که هنگامی که قطعات در موقعیت صحیح جوش قرار گرفتند، متوقف شوند.

7. جوش القایی (Induction Welding): در جوشکاری القایی از القای الکترومغناطیس برای  گرم کردن محل جوش استفاده می شود.  الیاف رسانای الکتریکی مانند فلز یا الیاف کربن درون سطح جوش قرار داده شده و در حین اعمال فشار برای جوش دو سطح، دستگاه جوش فلز را توسط دستگاه مولد فرکانس بالا گرم کرده تا پلاستیک اطراف کویل ذوب شده و دو قطعه به هم جوش بخورند و نهایتا تا دمای محیط خنک می شوند.

8. جوش فرکانس بالا (High Frequency Welding): روشی برای جوش قطعات پلاستیک که در آن سطح جوش توسط تماس با الکترودهای یک منبع تولید جریان الکتریکی فرکانس بالا گرم می شود.

9. جوش لیزری (Laser Welding): در این نوع جوشکاری، در حالی که دو قطعه تحت فشار قرار گرفته اند، اشعه لیزر در طول خط جوش حرکت می کند. اشعه لیزر از قطعه اول عبور کرده و توسط قطعه دوم و یا یک لایه پوششی جاذب، جذب شده و حرارت کافی برای ذوب و نرم کردن سطح ایجاد می شود و جوش دائمی دو قطعه شکل می گیرد.

10. جوش Extruded-Bead : روشی برای جوش طولی پیوسته ورق های ترموپلاستیک یا قسمتهای ضخیم که به وسیله اکسترود کردن گرده (bead) از جنس مشابه بین دو قسمت و پرس کردن فوری دو قسمت به هم، انجام می شود. گرمای گرده ی جوش اکسترود شده برای جوش دادن دو لبه به همدیگر کافی است.
میلاد فراصوت
تمام حقوق این وبسایت متعلق به شرکت میلاد فراصوت می باشد.
طراحی توسط شبکه دی